Sheriff, victorie în derby

Sheriff Tiraspol a câștigat „El Clasico de Moldova” și și-a asigurat primul loc în sezonul regulat al Superligii. „Viespile” au învins-o pe rivala Zimbru Chișinău pe teren propriu cu scorul de 2-0. Henrique Luvannor și Amine Talal au marcat golurile în prima repriză.

fc-sheriff.com
Sursa: fc-sheriff.com

Zimbru a jucat în inferioritate numerică din minutul 47, atunci când Ibrahima Soumah a fost eliminat.

"Au fost momente care mi-au plăcut și momente care nu mi-au plăcut în meciul de astăzi. E ceva normal. Antrenorul nu poate fi mulțumit de toate." a afirmat după meci antrenorul Sheriff-ului, Roman Pilipciuk.

"Cred că acest meci ne-a coborât pe pământ, ne-a arătat la ce avem de lucrat. Vom face concluzii. Ne mai rămâne ultimul meci al anului cu Dacia-Buiucani." a spus antrenorul echipei Zimbru, Lilian Popescu.

Într-un alt meci al etapei a 13-a a Superligii moldovenești de fotbal, Milsami Orhei s-a impus cu 3-1 în fața echipei Spartanii Selemet. Dumitru Rogac, Igor Lambarschi și Radu Gînsari au înscris câte un gol pentru „vulturii roșii", iar la oaspeți a marcat Sorin Chele.

Încă un meci, cel dintre Petrocub Hâncești și CSF Bălți, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-0.