Spectacol în Liga Campionilor

Partide spectaculoase în grupele Ligii Campionilor. Real Madrid a învins pe Napoli cu 4-2 într-un meci din grupa C și este a doua echipă cu punctaj maxim după cinci etape, alături de Manchester City.

espn.com
Sursa: espn.com

Campioana Italiei a deschis scorul prin Giovanni Simeone în minutul 9. Realul a întors scorul prin golurile lui Rodrygo și Jude Bellingham, iar Andre Zambo Anguissa a egalat în debutul reprizei secunde. Madrilenii au făcut diferența pe final, punctând prin Nicolas Paz Martinez, un jucător de 19 ani, și prin Joselu.

"Bellingham surprinde în fiecare zi, la fiecare meci, dar nu doar pe noi, pe toată lumea. Este un dar al fotbalului. A fost obosit în a doua repriză, dar a avut nevoie de zece minute pentru a-și reveni și în ultimele 15 minute a făcut diferența." a spus după meci antrenorul lui Real, Carlo Ancelotti.

În cealaltă partidă a grupei C, Sporting Braga a remizat cu Union Berlin, scor 1-1.

Un alt meci spectaculos s-a disputat în grupa D. Benfica Lisabona și Internazionale Milano au încheiat la egalitate 3-3. Lusitanii, care nu aveau niciun punct au condus cu 3:0, prin hat-trick-ul lui Joao Mario. Vicecampioana Europei a revenit după pauză și a înscris de trei ori, prin Marko Arnautovic, Davide Frattesi și Alexis Sanchez din penalty.

În celălalt meci al grupei, Real Sociedad și RB Salzburg au remizat fără goluri. Atât Inter cât și Real Sociedad erau calificate în optimile de finală ale Ligii Campionilor.