Meciul Republica Moldova - Polonia candidează pentru titlul de cea mai spectaculoasă partidă din preliminariile Campionatului European din 2024

Confruntarea istorică de la Chișinău în care "tricolorii" s-au impus cu scorul de 3-2 a fost nominalizată de UEFA, alături de alte nouă partide din preliminariile recent încheiate.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Meciul s-a jucat în luna iunie pe stadionul Zimbru, iar la pauză, reprezentativa țării noastre era condusă cu 0-2, iar în repriza secundă a avut o revenire de senzație.

Ion Nicolaescu a reușit dubla și a devenit golgheterul all-time al echipei naționale. "Tricolorii" au dat lovitura pe final, când au marcat golul victoriei prin Vladislav Baboglo, iar ai noștri s-au impus cu 3-2.

Toți microbiștii pot vota pentru cel mai spectaculos meci din preliminariile EURO-2024 într-un sondaj pe site-ul forului european de fotbal.