Sheriff părăsește cupele europene

Sheriff Tiraspol a pierdut meciul cu Slavia Praga, scor 2-3, în etapa a 5-a a fazei grupelor Ligii Europei. După acest rezultat, „viespile” nu mai pot părăsi ultimul loc din grupă.

Slavia a ratat deschiderea scorului în minutul 7, când Christos Zafeiris a trimis balonul în bară. Oaspeții au ratat o altă ocazie în minutul 15. Vaclav Jurecka a șutat puternic din afara careului, însă Maksym Koval a respins în corner. Cehii au marcat în cele din urmă în minutul 19, prin același Jurecka. Românul Andres Dumitrescu putea dubla avantajul echipei sale în minutul 38, însă nu l-a putut învinge pe Koval din câțiva metri.

Sheriff-ul a egalat în minutul 45+3. Cristian Tovar a înscris cu o lovitură de cap din centrarea brazilianului Ricardinho.

Slavia a început ofensiv și repriza secundă. Căpitanul Jan Boril a fost aproape să înscrie pentru 2:1, însă nu i-au ajuns câțiva centimetri să împingă balonul în poartă. În schimb a marcat Sheriff pe contraatac. În minutul 56, a făcut-o Jerome Ngom Mbekeli din pasa lui David Ankeye.

Slavia s-a aruncat în atac, iar David Doudera a trimis balonul în bara transversală. Oaspeții au egalat în minutul 78. Christos Zafeiris a transformat impecabil o lovitură liberă de la 19 metri.

Finalul a fost dramatic. Slavia a primit o lovitură de la 11 metri în minutul 90+4. Mohamed Tijani a trimis mingea și portarul în colțuri diferite, aducând victoria oaspeților.

Astfel, Sheriff, cu un punct acumulat în 5 meciuri, va rămâne pe ultimul loc în grupă și va părăsi cupele europene. „Viespile” vor juca ultimul meci din ediția actuală a Ligii Europei pe 14 decembrie, în deplasare, cu AS Roma.