Inter, din nou lider în Serie A

Internazionale Milano a revenit în fotoliul de lider al clasamentului primei divizii de fotbal a Italiei. În derby-ul etapei a 14-a, duminică-seară, "nerr-azzurii" au învins fără drept de apel în deplasare cu scorul de 3-0 pe Napoli Calcio.

Discipolii antrenorului Simone Inzaghi au deschis scorul pe stadionul ''Diego Armando Maradona'' prin Hakan Calhanoglu în minutul 44. Nicolo Barella a dublat avantajul Interului în minutul 61.

Marcus Thuram a stabilit final în minutul 85, iar oaspeții le-au provocat napolitanilor a cincea înfrângere din acest sezon în fața propriilor suporteri. În urma acestui succes, Internazionale Milano a acumulat 35 de puncte, două peste a doua clasată Juventus Torino. De partea cealaltă, Napoli se află pe locul 5, la egalitate de puncte cu AS Roma, câte 24.