România, prima înfrângere la Mondial

Echipa națională de handbal feminin a României nu a putut face față selecționatei Danemarcei la Campionatul Mondial. Într-un meci jucat în orașul danez Herning, deci, practic, în deplasare, "tricolorele" au pierdut clar, cu scorul de 23:39.

eurosport.ro
Sursa: eurosport.ro

Echipa-gazdă, susținută frenetic de suporterii din arenă, a dominat autoritar prima repriză și la pauză se desprinsese la 11 goluri diferență.

În repriza secundă, jocul echipei României a arătat ceva mai bine, însă nici danezele nu au redus din turații. Kristina Jorgensen a fost cea mai prolifică jucătoare de pe teren, cu 10 goluri marcate. La românce, Diana Lixăndroiu, o jucătoare de 18 ani, a înscris 5 goluri.

"Majoritatea sau cred că toate jucătoarele naționalei Danemarcei evoluează în Liga Campionilor. La noi, sunt multe fete care nu joacă nici măcar la echipele de club. E normal să fie presiune într-un astfel de meci, cu 12 mii de spectatori. S-a simțit presiunea." a spus după meci selecționerul României, Florentin Pera.

Reprezentativa României merge în grupele principale ale Mondialului, mai exact, în grupa a treia. Aici, Danemarca și Germania vor avea din start câte patru puncte, România și Polonia vor avea câte două, iar Japonia și Serbia - nici câte unul. În primul meci, joi, 7 decembrie, "tricolorele" vor înfrunta echipa Germaniei.

Campionatului Mondial de handbal feminin este găzduit de Danemarca, Norvegia și Suedia.