„Tricolorele” mai speră la calificare

Echipa națională de handbal feminin a României mai speră la calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial. „Tricolorele” au învins reprezentativa similară a Japoniei cu 32:28 în penultimul meci din grupele principale.

A fost o primă repriză foarte bună pentru discipolele lui Florentin Pera. Conduse în teren de o Eliza Buceschi în mare formă, româncele au plecat la pauză cu un avantaj de 3 goluri, scor 17:14.

Japonia a mai echilibrat jocul în repriza secundă, dar, chiar și așa, România a arătat bine și a putut menține ritmul. Eliza Buceschi a încheiat partida cu 12 goluri marcate, fiind cea mai eficientă handbalistă din teren.

Echipa națională a României păstrează, totuși șanse mici la calificarea în sferturile de finală ale Mondialului. „Tricolorele" au nevoie de victorie în ultimul meci, cel cu Polonia, dar și de înfrângerile Danemarcei în cele două partide ce i-au rămas acesteia de disputat, cu Polonia și, în ultima etapă, cu Germania.