Încă două echipe calificate în optimile Ligii Campionilor

FC Copenhaga și Napoli Calcio s-au calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal după victoriile obținute în ultima etapă a fazei grupelor. Într-o partidă din grupa A, FC Copenhaga a învins acasă pe Galatasaray Istanbul cu 1:0. Mijlocașul Lukas Lerager a marcat singurul gol al partidei în minutul 58.

facebook.com/FCKobenhavn
Sursa: facebook.com/FCKobenhavn

În cealaltă partidă a acestei grupei, Manchester United a fost învinsă acasă de Bayern Munchen cu 0:1. "Diavolii roșii" au încheiat grupa pe ultimul loc cu 4 puncte. Formația de pe Old Trafford a repetat contra-performanță ediției 2005/2006, când deasemenea s-a clasat pe ultimul loc într-o grupă cu FC Villarreal, Benfica Lisabona și Olympique Lille.

În grupa C, Napoli a tranșat calificarea pe teren propriu în meciul direct cu Sporting Club Braga, scor 2:0. Autogolul lui Serdar Saatçı din minutul 9 și golul lui Victor Osimhen din minutul 33 le-a adus victoria italienilor.

Într-o altă partidă a grupei C, Real Madrid a învins în deplasare pe Union Berlin, scor 3:2 și a încheiat faza grupelor cu maximum de puncte, 18.