Ajax, eliminat din Cupa Țărilor de Jos de o echipă de amatori

Șoc în Cupa Țărilor de Jos! Cea mai titrată echipă olandeză, Ajax Amsterdam, a fost eliminată de o formație din a patra divizie, Hercules Utrecht.

sportnieuws.nl
Sursa: sportnieuws.nl

Meciul din șaisprezecimile turneului s-a încheiat cu victoria echipei de amatori, scor 3-2. Tim Pieters a marcat singurul gol al primei reprize, iar "lăncierii", cu mai multe schimbări efectuate la pauză, au dat de înțeles că vor repara situația în cele ce urmează. Cu toate acestea, Hercules și-a dublat avantajul prin același Pieters.

Ajax s-a trezit și, pe final, a jucat mai bine. Brian Brobbey și Chuba Akpom au marcat câte un gol în 5 minute și au restabilit egalitatea. Totuși, gazdele au dat lovitura de grație în minutul 90+3. A înscris Mats Grotenbreg.

Hercules Utrecht nu mai câștigase un meci din Cupa Olandei în timpul regulamentar din anul 1937.