Lupte incendiare la o gală de kickboxing de la Chișinău

30 de kickboxeri și boxeri din 8 țări au participat la ediția a doua a turneului internațional Absolute Leadership, ce s-a desfășurat în sala Universității de Educație Fizică și Sport din capitală. Competiția de final de an a reunit sportivi din Republica Moldova, România, Polonia, Israel, Georgia și chiar China.

Pe lângă bărbați, la gală au luptat și reprezentantele sexului frumos. În categoria de 54 de kilograme, luptătoarea de kickboxing din Republica Moldova Diana Ceban a învins-o la puncte pe românca Teodora Temeș. Sportiva de 16 ani a repurtat a 7-a victorie consecutivă din carieră, și a plecat acasă cu centura de campioană WAKO PRO 2023.

"Este un vis îndeplinit. Mi-am dorit mult să cuceresc această centură. Sunt măndră de mine că am reușit într-un final." a spus Diana Ceban.

În una dintre cele mai așteptate partide ale serii, s-au duelat doi sportivi din Republica Moldova. În categoria de greutate de 63,5 kilograme, Maximus Bejenuță și-a apărat centura de campion WAKO PRO în fața lui Alexandru Leahu. Bejenuță a învins prin decizia unanimă a arbitrilor.

"Prima dată a fost complicat. A doua oară nu a fost la fel de complicat. Mi-am făcut tema pentru acasă. Mulțumesc antrenorilor, sponsorilor și organizatorilor." a afirmat Bejenuță.

"Băieții s-au pregătit de această competiție pe final de an. Aceștia și-au demonstrat abilitățile pe ringul de box." a spus organizatorul turneului Rustam Alimov.

Tot în cadrul acestei gale au avut loc și câteva partide de box amator și profesionist. Organizatorii spun că astfel de turnee internaționale se vor desfășura și în 2024.