Naționala României a debutat cu stângul la Campionatul European de handbal masculin

Echipa națională de handbal masculin a României a pierdut primul meci la Campionatul European. „Tricolorii” au cedat în fața Austriei cu 24-31.

gsp.ro
Sursa: gsp.ro

Prima repriză a fost echilibrată, iar la pauză scorul a fost de 15-14 în favoarea austriecilor. În repriza secundă, selecționata Austriei a controlat mai bine jocul, iar portarul Constantin Möstl a fost imperial, cu 17 parade.

Cei mai eficienți jucători ai meciului au fost Sebastian Frimmel (Austria) și Demis Cosmin Grigoraș, ambii cu câte 6 goluri marcate.

România își va juca al doilea meci pe 14 ianuarie, cu Spania. Peste alte două zile, "tricolorii" vor întâni Croația.

Campionatul European de handbal masculin se desfășoară în Germania.