Medalie de argint pentru Republica Moldova! Biatlonista Alina Stremous a devenit vicecampioană europeană

Un nou succes pentru biatlonul moldovenesc! Alina Stremous a cucerit medalia de argint la Campionatul European de la Brezno-Osrblie, Slovacia. Reprezentanta Republicii Moldova s-a clasat pe locul doi în cursa de 15 kilometri individual cu rezultatul de 42 de minute și 12 de secunde.

Alina a fost depășită de norvegianca Maren Kirkeeide, care a cucerit titlul european în această probă. Stremous, în vârstă de 28 de ani, a urcat pe podiumul de premiere la Europene pentru a treia oară. Acum doi ani, ea a devenit campioană și vicecampioană.

La proba individuală masculină, țara noastră a fost reprezentată de 5 biatloniști, iar cel mai bun rezultat l-a obținut Maxim Makarov, care s-a clasat pe locul 19.

La Campionatul European de biatlon din Slovacia, Republica Moldova este reprezentată de 9 sportivi. Competiția se va încheia pe 28 ianuarie.