Biatloniștii continuă cu succes prestația la Europene! Alina Stremous, locul 7 la sprint

Cea mai bună biatlonistă a Republicii Moldova, Alina Stremous, a obținut un nou rezultat onorabil Campioantul European. Ea s-a clasat pe locul 7 în cursa de sprint pe distanța de 7,5 kilometri la competiția ce se desfășoară în localitatea slovacă Osrblie.

Celelalte reprezentante ale Republicii Moldova în cursa de sprint Alla Ghilenko și Aliona Makarova s-au clasat pe locurile 62 și respectiv 78.

Acum două zile, Alina Stremous a cucerit la actuala ediție a Europenelor medalia de argint în proba individuală.

În proba masculină de sprint pe distanța de 10 kilometri, țara noastră a fost reprezentată de 5 biatloniști. Maxim Makarov a obținut cel mai bun rezultat, clasându-se pe locul 14. Mihail Usov s-a clasat pe locul 91, iar Andrei Usov, Iulian Luchin și Victor Șendrea nu au prins Top-100. Pavel Magazeev nu a evoluat din motive de sănătate.

La Campionatul European de biatlon din Slovacia, Republica Moldova este reprezentată de 9 sportivi. Ai noștri vor intra în concurs și sâmbătă, atunci când sunt programate cursele de urmărire.