Antrenorul Xavi Hernandez va pleca de la FC Barcelona la finalul acestui sezon

Tehnicianul spaniol Xavi Hernandez, a făcut anunțul imediat după ce echipa catalană a fost învinsă pe teren propriu de FC Villarreal cu neverosimilul scor de 3:5.

"E crunt să fii antrenor la Barcelona. Aici, dacă ceva nu merge. îți afectează moralul. Vreau să vă anunț că nu voi mai continua ca antrenor al Barcelonei după data de 30 iunie. Clubul are nevoie de o schimbare. Am luat decizia în urmă cu câteva zile. Cred că e momentul oportun să o enunț. Am gândit ca un suporter! Cred că e o decizie de bun-simț.", a declarat antrenorul Xavi Hernandez

FC Barcelona și FC Villarreal au oferit un spectacol "de povestit nepoților" într-un meci din etapa a 22-a a primei divizii de fotbal a Spaniei. La capătul unei dispute captivante oaspeții s-au impus dramatic cu 5:3.

"Submarinul galben" a avut în prima repriză două goluri anulate și unul valabil, înscris de Gerard Moreno, însă tot a ajuns să conducă cu 2:0. La nici 10 minute după pauză a înscris spaniolul cu descendeță marocană Ilias Akhomach.

Formația blau-grana, însă, n-a lăsat garda jos și a izbutit să răstoarne scorul în doar 11 minute, grație golurilor lui Ilkay Gundogan și Pedri, dar și autogolului ivorianului Eric Bailly. Pentru Barça, însă, a urmat apoi coșmarul. Portughezul Goncalo Guedes a restabilit egalitatea în minutul 84, iar în minutele 9 și 12 ale prelungirilor Villarrealul a smuls victoria marcând de două ori prin norvegianul Alexander Sorloth și prin Jose Luis Morales.

Marea rivală a Barcelonei, Real Madrid, a obținut o victorie chinuită în partida cu Union Deportiva de Las Palmas, jucată pe insulele Canare. Echipa antrenată de Carlo Ancelotti a fost condusă, însă a reușit o "remontada" și s-a impus la final cu 2:1. Brazilianul Vinicius Junior și francezul Aurelien Tchouameni au marcat pentru madrileni.