Deținătoarea titlului a fost eliminată de la Cupa Africii

Echipa naționanlă de fotbal a Senegalului a fost eliminată de la Cupa Africii pe Națiuni! Deținătoarea titlului s-a văzut învinsă optimile de finală de reprezentativa Coastei de Fildeș în urma lovituruilor de departajare.

Cele două reprezentative au oferit un meci dramatic disputat la Yamoussoukro. Campioana en-titre, Senegal, a condus aproape pe toată durata meciul grație golului înscris de Habib Diallo în minutul 4, dar nu a reușit să mențină avantajul până la final. Cu 5 minute înainte de încheierea timpului regulamentar, Franck Kessie a egalat din penalty. Astfel, partida a ajuns în prelungiri.

În cele două reprize suplimentare nu s-a mai înscris, iar învingătoarea s-a decis la loviturile de departajare. Echipa gazdă nu a ratat nicio lovitură de la 11 metri și s-a impus cu 5-4.

Revelația acestei ediții a competiției, echipa națională a Capului Verde s-a calificat în sferturile de finală. Insularii au învins Mauritania cu scorul de 1-0. Golul victoriei a fost marcat de Ryan Mendes în minutul 88 din penalty.

La echipa învingătoare, Joao Paulo, fotbalistul echipei Sheriff Tiraspol, dar și fostul portar al formației Zimbru Chișinău, Vozinha, au fost titulari.