Echipa națională de fotbal a Marocului a fost eliminată de la Cupa Africii

Semifinalista Cupei Mondiale din 2022 a cedat în fața reprezentativei Africii de Sud cu 0-2. Evidence Makgopa a deschis scorul în minutul 57. Jocul s-a încins spre final.

Marocul a obținut un penalty în minutul 81, la o fază în care Mothobi Mvala a jucat balonul cu mâna în careu. Starul Achraf Hakimi a ratat, însă, lovitura de la punctul cu var. În minutul 90+2, Sofyan Amrabat a comis un fault în postură de ultim apărător și a fost eliminat de arbitru. Africa de Sud a dat lovitura de grație prin Teboho Mokoena care a înscris spectaculos din lovitură liberă.

"Sunt foarte fericit că ne-am calificat. Sunt mândru de echipa mea, deoarece nimeni nu ne-a dat șanse la calificare după înfrângerea cu Mali în primul meci. Noi am revenit în forță și am muncit din greu pentru a fi acolo unde suntem acum." a spus după meci Teboho Mokoena.

"Am avut multe ocazii de gol, iar la acest nivel este importantă eficiența în atac. Nu mai am ce să spun. Sunt responsabil pentru deciziile mele, nu dați vina pe jucători. Au fost deciziile mele și au fost greșite." a declarat selecționerul Marocului, Walid Regragui.

În sferturile de finală, Africa de Sud va întâlni Capul Verde. Tot în optimile de finală, Mali s-a impus în fața Burkinei Faso cu scorul de 2-1. Edmond Tapsoba a deviat balonul în propria poartă în minutul 3 al meciului. Lassine Sinayoko a dublat avantajul reprezentativei Mali în debutul reprizei secunde.

Burkina Faso a redus din diferență prin Bertrand Traore, însă nu a putut face mai mult. Mali s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii, unde va întâlni gazda turneului, Coasta de Fildeș.