Luptătoarea Mariana Drăguțan a devenit vicecampioană europeană

Lotul național de lupte continuă să înregistreze performanțe remarcabile la Europene! Sportiva moldoveancă Mariana Drăguțan a cucerit medalia de argint la competiția continentală ce se desfășoară la București.

Luptătoarea de 22 de ani a pierdut finala categoriei de greutate de până la 55 de kilograme în fața reprezentantei gazdelor, Andreea Beatrice Ana, scor 0-11.

În drum spre finală Mariana Drăguțan s-a impus în fața reprezentantei Ungariei, Roza Szenttamasi și polonezei Roksana Marta Zasina.

O altă luptătoare din Republica Moldova, Irina Rîngaci, a ratat calificarea în finala Campionatului European. Ea a fost învinsă în semifinale de Katerina Zelenîh, sportivă ce reprezintă România.

Rîngaci va lupta pentru medalia de bronz în concursul categoriei de până la 65 de kilograme.