Saksan a cucerit Cupa de Iarnă

Saksan Ceadîr-Lunga a câștigat prima ediție a Cupei de Iarnă la fotbal. Reprezentanta Ligii 1 a cucerit trofeul cu o etapă înainte de finalul turneului. În etapa a doua a Seriei întâi, Saksan a învins pe Spartanii-Sportul cu scorul de 1:0. Singurul gol al meciului a fost marcat de ivorianul Cresus Dongo în minutul 56.

Peste alte trei minute, Saksan a ratat și o lovitură de la 11 metri prin nigerianul Abubakar Umar. În aceste condiții, formația din sudul țării a acumulat 6 puncte în Seria întîi și nu mai poate fi depășită de nici o altă contra-candidată, indiferent de rezultatele meciurilor utlimei etape.

În cealaltă partidă a Seriei întâi, Zimbru Chișinău a remizat cu FC Florești, scor 1:1. "Galben-verzii" au deschis scorul în minutul 49 prin atacantul Marin Căruntu, iar formația condusă de pe banca tehnică de Nicolae Țurcan a egalat peste 20 de minute prin fundașul Vladimir Covcenco.

Discipolii lui Lilian Popescu au dezamăgit crunt în faza a doua a competiției după ce, efectiv, au defilat în primele 3 meciuri. Zimbru a remizat în primele două etape și a rămas la 4 puncte distanță de lider, iar partida cu Saksan va mai conta doar pentru palmaresul celor două echipe.