Arsenal, învins la ultima fază

Arsenal Londra a dat de greu în Liga Campionilor. În prima manșă a optimilor de finală, „tunarii” au cedat în deplasare în fața grupării portugheze FC Porto, scor 0:1.

"Dragonii" și-ai arătat colții din start și au ratat o ocazie uriașă în minutul 21, atunci când Galeno a lovit bara, iar apoi au mai avut câteva bune oportunități de a marca. În cele din urmă, gazdele au obținut ce și-au dorit, dar abia în prelungiri, mai exact la ultima fază a meciului. Pe fondul pasivității defensivei londonezilor, același Galeno a înscris cu un șut formidabil din afara careului.

"La echipa mea, mereu jocul ofensiv e dependent de calitatea celui defensiv. S-a văzut clar, și în acest meci, că noi am fost echipa mai periculoasă și am dorit să profităm neapărat de asta, insistând până la urmă." a declarat după meci antrenorul lui FC Porto, Sergio Conceicao.

"Sunt dezamăgit că am cedat chiar pe final, că nu am controlat situația la acea fază. În Liga Campionilor, ești pedepsit pentru așa ceva. Dacă nu poți câștiga meciul, măcar nu-l pierde." a spus antrenorul lui Arsenal, Mikel Arteta.

Într-un alt meci de aseară, Napoli Calcio, la debutul antrenorului Francesco Calzona, a remizat acasă, pe "Stadio Diego Armando Maradona", cu FC Barcelona, scor 1:1. Echipa "blau-grana" a deschis scorul după o oră de joc prin goleadorul polonez Robert Lewandowski. Gazdele au evitat înfrângerea odată cu golul atacantului nigerian Victor Osimhen din minutul 75.

Meciurile manșei secunde, FC Barcelona - Napoli Calcio și Arsenal Londra - FC Porto sunt programate pentru 12 martie.