Van Dijk a decis finala Cupei Ligii Angliei

Antrenorul german Jurgen Klopp a cucerit cu FC Liverpool un nou trofeu în ultimul său sezon la club. "Cormoranii" au triumfat în Cupa Ligii Angliei. În finală, ei au dispus de Chelsea Londra cu 1:0.

facebook.com/LiverpoolFC
Sursa: facebook.com/LiverpoolFC

În partida jucată, tradițional, pe stadionul londonez Wembley, ambele echipe au avut goluri anulate pe motiv de ofsaid. Raheem Sterling a înscris în prima repriză, iar Virgil van Dijk a marcat în cea de-a doua. A rămas însă 0:0 și s-a ajuns în prelungiri. Spre finalul celor 340 de minute suplimentare același fundaș olandez Virgil Van Dijk, căpitanul lui FC Liverpool, a marcat golul decisiv. Era minutul 118 cînd olandezul a înscris din centrarea din corner a lui Kostas Țimikas și a dus trofeul în vitrina "cormoranilor".

Fotbaliștii formației din Liverpool au ridicat trofeul deasupra capului, iar apoi au plecat la vestiar, unde sărbătoarea a continuat.

"Poți să creezi în fotbal povești de neuitat? Este foarte greu să creezi ceva nou. Încercați să găsiți o istorioară în care băieți de la academia de fotbal înfruntă o echipă de top cu multe vedete și o înving. Eu nu am mai auzit de așa ceva." a spus după meci antrenorul lui FC Liverpool, Jurgen Klopp.

FC Liverpool a cucerit pentru a 10-a oară Cupa Ligii Engleze. În acest sezon, "cormoranii" mai luptă pentru titlu în campionat, pentru Cupa Angliei, dar și pentru trofeul Ligii Europei.