Echipa națională de fotbal feminin a Spaniei este de neoprit! Ibericele au câștigat prima ediție a Ligii Națiunilor

La șase luni după cucerirea titlului mondial, echipa națională de fotbal feminin a Spaniei au câștigat și prima ediție a Ligii Națiunilor! Ibericele au învins în marea finală reprezentativa similară a Franței cu scorul de 2-0, într-un meci jucat pe Estadio de La Cartuja, din Sevilla.

uefa.com
Sursa: uefa.com

Aitana Bonmati, jucătoare la FC Barcelona și deținătoarea Balonului de Aur din 2023, a deschis scorul în minutul 32. După revenirea de la cabine, fotbalistele spaniole și-au dublat avantajul în minutul 52 prin Mariona Caldentey.

De partea cealaltă, Franța nu a trimis niciun șut pe poartă pe toată durata partidei și la final, fotbalistele din Hexagon s-au consolat cu medaliile de argint. În finala mică, Germania a învins reprezentativa Țărilor de Jos cu scorul de 2:0.