Meci cu deznodământ dramatic în Cupa Republicii Moldova la fotbal! Zimbru, victorie cu gol de generic în prelungiri

Zimbru Chișinău a învins formația Milsami Orhei în prima manșă a sferturilor de finală cu 2-1 după ce a fost condusă cu 0-1. Galben-verzii au înscris golul victoriei la ultima fază a meciului prin ucraineanul Denis Dedeciko, care a marcat un gol de generic din lovitură liberă.

După o primă repriză fără goluri, Milsami Orhei a deschis scorul în minutul 65 prin muntenegreanul Aleksandar Milic. Bucuria gazdelor nu a durat mult. Peste doar 6 minute, nigerianul Emmanuel Alaribe a egalat.

"Am luptat până la urmă și am fost răsplătiți. Dar asta e Cupa și totul se va decide în meciul retur pentru că vă dați seama, nimic nu e decis. Calificarea se va juca la Chișinău. Acum e important să ne restabilim.", a declarat Lilian Popescu, antrenor Zimbru Chișinău

"Ăsta e fotbalul. În fiecare meci se poate întâmpla orice. Nu am jucat tocmai reușit la două faze fixe și am încasat două goluri. În general nu am pretenții la fotbaliști. Totul ce am planificat au îndeplinit în teren.", a menționat Vladrimir Gudev, antrenor Milsami Orhei

Într-o altă partidă din prima manșă a sferturilor de finală, Sheriff Tiraspol nu a avut probleme cu divizionara secundă, FC Victoria Chișinău. "Galben-negrii" s-au impus pe teren propriu cu scorul de 2-0. Golurile gazdelor au fost marcate de fotbaliștii veniți la echipă în perioada de mercato.

Mihai Ghecev a înscris la finalul primei reprize, iar un alt atacant, Thierry Nevers, școlit la cluburile engleze FC Reading și West Ham United, a stabilit scorul final în minutul 84.

O zi mai devreme s-au disputat alte două partidei din sferturile de finală ale Cupei Republicii Moldova. CSF Bălți, finalista de anul trecut, a învins Dacia-Buiucani cu 2-1, iar FC Petrocub Hâncești nu a avut milă de FC Stăuceni, impunându-se cu un neverosimil scor de 8-0.

Meciurile retur sunt programate pe 3 și 4 aprilie.