Record uriaș în fotbal

Record istoric în fotbalul mondial. Formația saudită Al-Hilal a obținut a 28-a victorie consecutivă în toate competițiile și a stabilit, astfel, cea mai lungă serie de victorii a unei echipe dintr-un eșalon superior.

Al-Hilal a învins cu 2:0 o altă grupare din Arabia Saudită, Al-Ittihad, în cea de-a doua manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor Asiei. Yasir Al-Șahrani a deschis scorul în minutul 61.

Oaspeții au rămas în inferioritate numerică în minutul 90+2, atunci când Abderrazak Hamdallah a fost eliminat pentru că l-a apucat de gât pe Ali Al-Bulayhi. Peste 3 minute, Al-Hilal a marcat dinn nou, prin Malcom.

"Este victoria jucătorilor. Am un grup fantastic de fotbaliști, un grup puternic din punct de vedere tehnic și tactic, dar, ce-i mai important, unul foarte unit. Băieții joacă cu inima, iar rezultatele vin pentru că suntem uniți." a declarat după meci antrenorul lui Ah-Hilal, Jorge Jesus.

În semifinalele Ligii Campionilor Asiei, Al-Hilal va întâlni pe Al-Ain din Emiratele Arabe Unite.