Echipa națională de tineret a Republicii Moldova a pierdut meciul amical de fotbal cu reprezentativa similară a Ungariei

Tinerii "tricolori" au fost învinși cu scorul de 0:2 într-o partida jucată la Budapesta. Echipa selecționerului Ștefan Stoica a încasat ambele goluri în repriza secundă. Zalan Kerezsi a deschis scorul în minutul 54, iar Gabor Jurek a marcat cel de-al doilea gol în timpul adițional al partidei.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Acesta a fost primul meci al tinerilor noștri "tricolori" în acest an. Partida cu maghiarii a fost una de pregătire pentru confruntarea cu reprezentativa similară a Țărilor de Jos din cadrul preliminariilor Campionatului European de fotbal din 2025. Partida se va juca în data de 25 martie pe stadionul Zimbru din Chișinău, cu începere de la ora 20:30.

Echipa națională de tineret a Republicii Moldova este la moment pe locul 4 în clasamentul Grupei C a preliminariilor EURO-2025, cu 6 puncte acumulate în 6 meciuri disputate, păstrând șanse de calificare la turneul final de anul viitor.