Un autogol a decis totul

Echipa națională de fotbal feminin a Republicii Moldova a pierdut și al doilea meci din preliminariile Campionatului European din 2025. Discipolele lui Ghenadie Pușca au cedat pe teren propriu în fața reprezentativei Letoniei cu scorul minim de 0:1.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Letonia a avut mai multe ocazii de gol în meciul disputat pe stadionul Zimbru din Chișinău. La începutul reprizei secunde, după un corner, formația vizitatoare a ratat deschiderea scorului, balonul lovind bara transversală. Cea mai mare ocazie de gol a echipei noastre a fost ratată de Iuliana Colnic, care de asemeni a trimis balonul în bară. Singurul gol al partidei a fost, de fapt, un autogol al Nadejdei Colesnicenco, în minutul 63.

În celălalt meci din grupă, tot aseară, Slovenia a zdrobit Macedonia de Nord cu 5:0. Echipa Sloveniei este liderul clasamentului grupei, cu 6 puncte la activ, Macedonia de Nord și Letonia au câte 3 puncte, iar Republica Moldova - 0.