Seara echipelor spaniole în Liga Campionilor

Seara echipelor spaniole în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. FC Barcelona a învins pe Paris Saint-Germain cu scorul de 3-2 în deplasare, iar Atletico Madrid a dispus cu 2-1 pe teren propriu de Borussia Dortmund.

FC Barcelona a intrat în avantaj la pauză, grație golului marcat de Raphinha care a reluat în plasă mingea respinsă de portarul parizienilor Gianluigi Donnarumma. Debutul reprizei secunde a fost unul de coșmar pentru echipa antrenată de Xavi Hernandez, care a încasat două goluri în decurs de patru minute. PSG a egalat prin Ousmane Dembele, iar Vitinha a adus formația pariziană în avantaj.

Catalanii au trecut cu bine peste momentele dificile și au izbutit egalarea în minutul 62 prin același Raphinha, iar Andreas Christensen a marcat la puține secunde după intrarea în teren, cu o lovitură de cap.

"Am înțeles cum trebuie să jucăm cu una dintre cele mai bune echipe din lume. Cred că PSG rămâne în continuare favorită să se califice în semifinale. Este un mic avantaj, o victorie care generează și mai multă emoție în rândul suporterilor noștri." a spus antrenorul echipei FC Barcelona, Xavi Hernandez.

"Vom aborda returul ca pe o finală și trebuie să o câștigăm. Acesta este singurul nostru obiectiv. Cred că puteam obține un alt rezultat, însă nu este totul pierdut." a afirmat antrenorul lui PSG, Luis Enrique.

Manșa secundă va avea loc la Barcelona pe 16 aprilie. Barca nu va putea conta în retur pe căpitanul Sergi Roberto, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

În cealaltă partidă a serii, Atletico Madrid a învins-o pe Borussia Dortmund cu scorul de 2-1. Echipa antrenată de Diego Simeone a deschis scorul rapid prin mijlocașul argentinian Rodrigo De Paul. ''Los colchoneros'' și-au dublat avantajul în minutul 32 prin Samuel Lino, după o nouă eroare în defensiva Borussiei. Formația germană a redus din handicap în minutul 81 prin Sebastien Haller. Borussia a fost foarte aproape să plece neînvinsă de la Madrid, dar Julian Brandt a trimis în bară cu o lovitură de cap.