FCSB amână cucerirea titlului! Bucureștenii au remizat cu Sepsi Sfântu Gheorghe

Sepsi Sfântu Gheorghe și FCSB București au terminat la egalitate, scor 2:2, partida din runda a șasea a play-off-ului Superligii românești de fotbal. După ce a evitat o nouă înfrîngere în fața Rapidului în etapa precedentă, de data asta FCSB a ratat victoria la Sfântu Gheorghe.

Elevii lui Elias Charalambous au deschis scorul după doar nouă minute prin Florinel Coman, care a părăsit terenul accidentat vreo 10 minute mai târziu.

Gazdele au egalat în minutul 22 prin Roland Varga. Intrat în locul lui Coman, David Miculescu și-a readus echipa în avantaj în minutul 34, cu un șut la colțul lung.

Sepsi nu s-a lăsat bătută și a restabilit din nou egalitatea în repriza secundă, mai exact în minutul 70, prin Florin Ștefan, care a trimis balonul în poartă după o ieșire neinspirată a portarului Târnovanu.

Într-o altă partidă, Farul Constanța a obținut cea de-a patra victorie în play-off. "Marinarii" au învins pe teren propriu formația Rapid București cu 3:1.

După un gol anulat pentru ofsaid în startul partidei, Farul a deschis scorul în minutul 40 prin Luis Munteanu.

Giuleștenii au egalat în prelungirile primei reprize prin Albion Rrahmani, dintr-un penalty acordat pentru henț în careu. Elevii lui Gică Hagi au deci soarta partidei la mijlocul reprizei a doua într-un interval de doar două minute.

Luca Andronache a marcat primul său gol în SuperLigă în minutul 67, iar Amine Benchaib a stabilit scorul final cu un șut la colțul lung în minutul 69.

"Un lucru bun. Intră unul, iese altul. Aducem plus de valoare. Se face bine, lucrurile sunt bune. În campionatul regulat dacă era alt antrenor, eram dat afară, pentru că am fost pe locul 10 la posesie. Am schimbat asta, acum am revenit la jocul nostru, la identitatea noastră.", a declarat Gheorghe Hagi, antrenor Farul Constanța

"Meci pierdut cu 1:3. O înfrângere care doare, dar una care face parte din parcursul nostru de creștere. Ne vom întoarce mult mai puternici la următoarea partidă.", a menționat Bogdan Lobonț, antrenor interimar Rapid București

Farul Constanța a revenit pe locul 2 în clasament, în timp ce Rapidul rămâine pe locul 5, fără victorie în play-off.