Agarista a făcut "eventul"! Echipa din Anenii Noi a cucerit și Cupa Moldovei la fotbal feminin

Echipa de fotbal feminin Agarista Anenii Noi a cucerit Cupa Moldovei. În finala disputată pe stadionul Zimbru din Chișinău, trupa antrenată de Alexei Gladun s-a impus în fața formației Real Succes din capitală cu scorul de 5:0.

Agarista a dominat teritorial și a deschis scorul rapid chiar în minutul 8 prin Ludmila Caraman. Aceeași fotbalistă a mai marcat de două ori în repriza secundă și astfel și-a trecut în cont un "hat-trick".

Caraman a marcat în a cincea finală a Cupei, fiind un record pentru fotbalul feminin din Republica Moldova. Celelalte două goluri ale formației învingătoare au fost înscrise de Ludmila Andone și Gabriela Bagrin.

Agarista Anenii Noi a cucerit, astfel, trofeul pentru a șasea oară. Totodată, Agarista a realizat eventul "cupă-campionat". Luna trecută, Agarista și-a asigurat și titlul în Liga Națională cu 5 etape înainte de finalul competiției.