Real Madrid s-a calificat dramatic în finala Ligii Campionilor! Echipa spaniolă a învins pe Bayern Munchen

Real Madrid s-a impus pe teren propriu în fața formației Bayern Munchen în manșa secundă cu 2-1. După 2-2 în meciul tur, partida de pe stadionul "Santiago Bernabeu" a început cu dominarea echipei gazde. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, dar contrar cursului jocului, Bayern a deschis scorul în minutul 68 prin Alphonso Davies.

După 2-2 la Munchen, partida de pe Santiago Bernabeu a început cu dominarea echipei gazde. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, dar contrar cursului jocului, Bayern a deschis scorul în minutul 68 prin Alphonso Davies.

Finalul a fost unul dramatic! Joselu a fost introdus în teren în minutul 81, iar peste 7 minute a egalat după greșeală fatală a experimentatului portar Manuel Neuer. Atacantul spaniol a înscris în primul minut al prelungirilor și golul care a adus victoria și implicit calificarea în finală.

"Sunt erou? Nu! Sunt doar unul dintre ei. Toată echipă a jucat uimitor în această perioadă a sezonului. Știam că vom avea un meci dificil cu Bayern. Am avut de suferit, dar până la urmă sunt fericit de aportul meu adus echipei.", a declarat Joselu, atacant Real Madrid

În minutul 90+13, Bayern a înscris prin Matthijs de Ligt, dar arbitrul polonez Szymon Marciniak fluierase un ofsaid semnalizat de tușier. Golul nu a fost validat, iar VAR nu a putut interveni. Faza a stârnit multe polemici după partidă în presa internațională.

"Foarte dificil. Bineînțeles că acceptăm, dar este o semifinală a Ligii Campionilor și nu putem avea scuze. Trebuia să jucăm fără erori. Dacă ești pe teren trebuie să fii cel mai bun, trebuie să lupți până la urmă. Dacă nu poți face asta, atunci nu mai e loc de scuze.", a menționat Thomas Tuchel, antrenor Bayern Munchen

Real Madrid va juca în marea finală cu Borussia Dortmund. Partida este programată pentru 1 iunie pe stadionul Wembley din Londra cu începere de la ora 22:00.