Panathinaikos Atena a câștigat Euroliga de baschet

Panathinaikos Atena este noua laureată a EuroLigii de baschet! În marea finală formația elenă a dispus de Real Madrid. Finala Euroligii de baschet s-a disputat la Berlin și, deși Real Madrid era cotată cu prima șansă, Panathinaikos a produs surpriza.

La pauza mare Realul conducea cu 54:49, numai că Panathinaikos a reușit o revenire de senzație și a făcut două sferturi de vis. Formația greacă a căștigat partida, având la final 15 puncte avans, scor 95:80.

Kostas Sloukas de la Panathinaikos a fost cei mai buni marcator din această partidă, cu 24 de puncte. Grație acestui succes, Panathinaikos și-a trecut în palmares al șaptelea trofeu al Euroligii, după cele cucerite în 1996, 2000, 2002, 2007, 2009 și 2011.

De partea cealaltă, Real Madrid a ratat șansa de a cuceri cel de-al 12-lea trofeu european și oportunitatea de a-și apăra titlul cucerit în sezonul trecut