EURO 2024. Elveția s-a impus în fața Ungariei cu 3-1 (rezumat)

Echipa națională de fotbal a Elveției a început cu dreptul parcursul la acest Campionat European. În grupa A, discipolii lui Murat Yakin au învins cu 3:1 selecționata Ungariei, la capătul unui meci în care maghiarii nu au avut suficientă inspirație ofensivă.

uefa.com
Sursa: uefa.com

Primele minute au fost echilibrate, iar în astfel de partide momentele de geniu fac diferența. Exact așa putem descrie pasa lui Michael Aebischer din minutul 12, o execuție care a sfârtecat întreaga defensivă a maghiarilor. Lăsat singur cu Peter Gulacsi, Kwadwo Duah, apariția surprinzătoare din primul 11 elvețian, nu a iertat.

Nu trec nici 10 minute, iar elvețienii au o șansă colosală pentru 2:0. Milos Kerkez nu se uită când pasează spre propria poartă și-l lasă pe Ruben Vargas singur cu Gulacsi. Elvețianul își calculează atent pașii, dar nu-l poate învinge pe goalkeeperul maghiar, care respinge în corner. Meciul se liniștește, încercările maghiarilor sunt timide, discipolilor lui Marco Rossi le lipsește cu desăvârșire incisivitatea care i-a caracterizat în ultimii ani.

Fără prea multe gânduri ofensive, maghiarii n-au strălucit nici în defensivă. Aebischer și-a creat cu ușurință spațiu în minutul 45, fentă scurtă în fața lui Attila Fiola și execuție plasată la colțul lung. Minutul 63 aduce cea mai mare șansă de gol a maghiarilor. Centrarea excelentă a lui Roland Sallai îl găsește demarcat pe vârful Barnabas Varga, care ratează de puțin poarta cu o lovitură de cap.

Trei minute mai târziu, atacantul lui Ferencvaros nu a mai iertat. O fază similară, numai că de această dată servant a fost Dominik Szoboszlai, care a centrat la bara a doua. Varga s-a strecurat prin spatele lui Aebischer, care venise lângă Ricardo Rodriguez tocmai pentru a bloca bara a doua, și a înscris cu o lovitură de cap.

Sclipirile lui Roland Sallai, jucător cu o tehnică peste medie, și combativitatea nou-intratului Martin Adam i-au făcut pe maghiari să spere că pot da lovitura în ultimele 10 minute. Nu s-a întâmplat însă. Ba mai mult, elvețienii au înscris și golul 3, prin Breel Embolo, rămas în posesia balonului după o greșeală uriașă a lui Willi Orban. Finalizarea a fost de efect, lob peste Gulacsi.

În etapa a doua a grupei A, Ungaria va juca cu Germania. Partida se va disputa pe 19 iunie la Stuttgart, începând cu ora 19:00. De partea cealaltă, Elveția își va măsura forțele cu Scoția. Meciul va avea loc pe stadionul din Köln, tot pe 19 iunie, însă de la ora 22:00. Ambele partide vor fi transmise în direct și în exclusivitate de postul național de televiziune Moldova 1.