Spania a făcut spectacol în meciul cu Croația (rezumat)

Echipa națională de fotbal a Spaniei a făcut spectacol într-un meci din grupa B a Campionatului European. Ibericii au învins cu 3:0 reprezentativa Croației, într-o partidă jucată pe stadionul Olympiastadion din Berlin.

Maja Hitij - UEFA
Sursa: Maja Hitij - UEFA

Reeditarea finalei Ligii Națiunilor din 2023, a început în nota de dominare a Spaniei. "La Furia Roja" a amenințat poarta lui Dominik Livaković în minutul 7 prin atacantul Álvaro Morata. Ibericii au deschis scorul în minutul 29. Álvaro Morata a profitat de pasa excelentă a lui Fabián Ruiz și l-a învins pe goalkepeerul croat. Spania și-a dublat avantajul peste alte 3 minute. Fabián Ruiz a marcat cu piciorul stâng.

Echipa Croației a fost periculoasă în minutul 41. Joško Gvardiol a șutat pe lângă poartă. Spania a încheiat perfect prima repriză. În minutul 45+2 Dani Carvajal a fructificat centrarea lui Lamine Yamal, iar la pauză tripla campioană europeană avea un avantaj neverosimil. Fundașul lui Real Madrid a marcat cu această ocazie primul său gol la echipa națională.

Spaniolii au început tare și repriza secundă. Yamal putea marca al patrulea gol al ibericilor, iar Morata a trecut și el pe lângă gol. Peste câteva minute deja "alb-roșii" puteau reduce din handicap. Mai întâi șutul lui Josip Stanišić a fost blocat, după care Andrej Kramarić a trimis cu capul spre poartă, dar portarul Unai Simón a intervenit salvator.

Croații au avut o zvâcnire pe final, iar în minutul 79 au beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Unai Simón a parat execuția lui Bruno Petković, iar același Petković a marcat în cele din urmă, însă golul a fost anulat pe motiv că Ivan Perišić a pătruns în careu înaintea executării penalty-ului.

Partida a consemnat și o premieră istorică. La 16 ani și 11 luni, atacantul spaniol Lamine Yamal a deveni cel mai tânăr jucător care a disputat un meci la Campionatul European de fotbal. Înaintea lui Yamal, cel mai tânăr fotbalist care a disputat un meci la un turneu final a fost polonezul Kacper Kozłowski, care avea 17 ani și 246 de zile când a înfruntat Spania, în 2021. Tot astăzi, de la ora 22:00, se va juca cel de-al doilea meci al grupei B. Italia și Albania se întâlnesc pe stadionul din orașul Dormund.