„Squadra Azzurra”, victorie cu emoții (rezumat)

Naționala Italiei, campioana europeană în exercițiu, s-a impus la limită în fața selecționatei Albaniei, scor 2-1, într-un meci al grupei B de la EURO 2024. Partida a avut loc pe stadionul Signal Iduna Park din Dortmund și a fost transmisă în direct și în exclusivitate de postul național de televiziune Moldova 1.

Michael Regan - UEFA
Sursa: Michael Regan - UEFA

Meciul a început cu o fază incredibilă. Fundașul italian Federico Dimarco a aruncat neatent mingea de la margine spre un coechipier, iar de această gafă a profitat Nedim Bajrami, care a marcat. S-a întâmplat după doar 23 de secunde de la fluierul de start, acesta fiind un nou record - cel mai rapid gol înscris vreodată la Campionatul European.

Italienii și-au revenit destul de repede. În minutul 11, după un corner jucat scurt, Lorenzo Pellegrini a centrat în careu, iar Alessandro Bastoni a marcat cu capul. Peste alte 5 minute „Squadra Azzurra” a preluat conducerea. La capătul unui atac prelungit, Nicolo Barella, profitând de o degajare eronată a unui adversar, a înscris cu un șut din afara careului. Deținătoarea trofeului putea pleca la pauză cu un avantaj mai bun, însă Davide Frattesi a trimis mingea în bară.

În repriza secundă, Italia a ratat o ocazie bună de gol la faza în care Federico Chiesa a primit o pasă foarte bună de la Gianluca Scamacca și a încercat să îl surprindă pe portarul albanez Thomas Strakosha, însă șutul său a trecut pe lângă poartă. Albania nu a renunțat la luptă. Kristjan Asllani a șutat puternic de la distanță, însă mingea a trecut alături. În minutul 90, Rey Manaj a fost și el la un pas de egalare. Mingea expediată de atacant a trecut pe lângă poarta apărată de Gianluigi Donnarumma.

Astfel, după prima etapă, în grupa B, Spania și Italia au câte 3 puncte acumulate, iar Croația și Albania - 0.