"Portocala mecanică", victorie dificilă în primul meci la EURO-2024! Olandezii au învins Polonia (rezumat)

Echipa națională de fotbal a Țărilor de Jos a debutat cu dreptul la Campionatul European. Într-un meci din grupa D, batavii au învins cu 2:1 selecționata Poloniei. Reprezentativa Țărilor de Jos a început tare partida disputată pe stadionul Volksparkstadion din orașul Hamburg.

uefa.com
Sursa: uefa.com

Cody Gakpo a șutat pe spațiul porții, dar goalkeeperul Wojciech Szczęsny a respins balonul în corner. Contrar cursului jocului, Polonia a deschis scorul în minutul 16. Adam Buksa a marcat cu o lovitură de cap în urma unei centrări venite din corner.

"Portocala mecanică" nu a acuzat șocul și a revenit imediat în atac. Virgil van Dijk, Memphis Depay și Tijjani Reijnders au fost aproape de golul egalizator. Insistența batavilor a dat roade în minutul 29. Cody Gakpo a restabilit egalitatea cu un șut dinafara careului. Atacantul legitimat la FC Liverpool putea recidiva în minutul 42 când a șutat pe lângă poartă. Olandezii puteau face 2:1 pe final de primă repriză, însă Memphis Depay a trimis puțin pe lângă poartă.

Olanda, echipă ce a avut o posesie a balonului de 64% în prima repriză, a revenit de la cabine cu dorința de a marca cât mai rapid al doilea gol. La 10 minute de la reluare, Xavi Simons a avut o bună oportunitate să marcheze în urma unui contraatac fulgerător, însă a tras pe lângă poarta polonezilor. Batavii au fost din nou periculoși în minutul 65 prin Denzel Dumfries.

Peste alte 8 minute, Stefan de Vrij a avut o șansă de gol, dar lovitura sa de cap a trecut pe deasupra porții. Selecționerul batav Roland Koeman a fost inspirat în minutul 81. Acesta l-a trimis în teren pe Wout Weghorst în locul lui Memphis Depay. Peste doar două minute Weghorst a marcat golul victoriei.

Cealaltă partidă a grupei D se va disputa luni, 17 iunie, de la ora 22:00. Austria și Franța se vor înfrunta pe Merkur Spiel-Arena din orașul Düsseldorf.