Prima remiză de la EURO 2024. Danemarca și Slovenia au încheiat meciul la egalitate, scor 1-1 (rezumat)

Echipele naționale de fotbal ale Danemarcei și Sloveniei au remizat la Stuttgart, scor 1-1, într-un meci al grupei C. Christian Eriksen a înscris primul gol în minutul 17.

Chris Ricco - UEFA
Sursa: Chris Ricco - UEFA

Mijlocașul danez a marcat cu un șut puternic din 7 metri, după o deviere a lui Jonas Wind. Acest gol vine la 1100 de zile după stopul cardiac suferit de Eriksen la Campionatul European din 2021, în acel meci cu Finlanda. Eriksen putea să trimită încă o dată balonul în poartă în minutul 28, dar după șutul lui, deviat de Jan Mlakar, balonul a trecut foarte aproape de bara laterală.

În repriza secundă, în minutul 65, Danemarca a avut o nouă ocazie. Rasmus Hojlund a reluat din 6 metri, dar portarul Jan Oblak a intervenit excelent și a blocat. În minutul 76, slovenii au ratat o șansă uriașă de gol. Benjamin Sesko a șutat din marginea careului mare, din drop, dar mingea a lovit bara transversală. A fost, de fapt, anunțul a ceea ce urma să se întâmple. La faza următoare, Slovenia a egalat. A marcat Erik Janza.

Pe final, ambele formații au avut ocazii de a smulge victoria. Pentru danezi, a ratat Jannik Vestergaard, iar pentru sloveni - Andraz Sporar.

În celălalt meci al grupei C, Serbia joacă cu Anglia pe Veltins-Arena din orașul Gelsenkirchen.