EURO 2024. Croația a scăpat victoria în meciul cu Albania (rezumat)

Naționala Croației a încheiat la egalitate meciul cu selecționata Albaniei, scor 2-2. A fost o partidă disputată la Hamburg, în care discipolii lui Zlatko Dalic au ratat victoria în minutul 90+5.

Stuart Franklin - UEFA
Sursa: Stuart Franklin - UEFA

Albania a deschis scorul repede. În minutul 11, Qazim Laci s-a înalțat și a lovit cu capul balonul, care a prins pământul în fața portarului Dominik Livakovic și l-a păcălit. După doar 3 minute, Nedim Bajrami a șutat pe lângă poarta croaților. Albanezii au jucat mai bine și au avut o altă ocazie mare de gol în minutul 31, când același Bajrami a scăpat singur cu goalkeeperul advers, a tras tare, dar Livakovic a respins fantastic. Aproape de pauză, Rej Manaj a avut și el oportunitatea de a dubla avantajul Albaniei - a reluat cu capul, din careu, dar portarul a reținut.

În repriza secundă, croații și-au revenit. Mai întâi, Bruno Petkovic a șutat din careul de 6 metri, dar Thomas Strakosha a respins "in extremis". Apoi Mario Pașalic a reluat peste poartă din doar câțiva metri, iar în minutul 74, finalista Ligii Națiunilor a egalat. Andrej Kramaric a înscris cu un șut din interiorul careului mic, ce nu i-a dat nici o șansă lui Strakosha. Croații au prins curaj și peste alte 2 minute au marcat încă un gol. Ante Budimir a intrat în careu, i-a pasat lui Luka Sucic, iar șutul acestuia a fost deviat în propria poartă de mijlocașul albanez Klaus Gjasula. Albanezii nu au lăsat mâinile în jos și, în minutul 90+5, au smuls punctul prețios. Interesant e că același Gjasula a fost salvatorul echipei sale. El a preluat mingea în interiorul careului, dintr-o respingere, și a șutat puternic în colțul porții.

Așadar, în grupa B, Croația și Albania au câte un punct. Spania și Italia au câte 3 puncte, dar vor juca meci direct joi. Partida de la Gelsenkirchen va începe la ora 22:00 și va fi transmisă în direct și în exclusivitate de postul național de televiziune Moldova 1.