EURO 2024. Ucraina a învins Slovacia și a reintrat în calculele calificării în faza optimilor de finală (rezumat)

Echipa națională de fotbal a Ucrainei s-a impus cu 2-1 în fața selecționatei Slovaciei în meciul disputat pe stadionul Merkur Spiel-Arena din Düsseldorf. Roman Iaremciuk a dat lovitura de grație în minutul 80.

Michael Regan - UEFA
Sursa: Michael Regan - UEFA

Slovacia a fost mai periculoasă în atac la începutul meciului. Ivan Schranz a fost la finalizare la 2 faze, dar de fiecare dată portarul ucrainean Anatolii Trubin a intervenit. În minutul 17, goalkeeperul nu și-a mai putut salva echipa, când același Schranz, aflat în careul mic, a profitat de o pasă superbă a lui Lukas Haraslin și a înscris cu o lovitură de cap. Abia după asta "jovto-blakintî" s-au trezit. Oleksandr Tîmcik a șutat din interiorul careului, iar balonul a lovit bara transversală. Aproape de pauză, Oleksandr Zincenko a trimis un șut din lovitură liberă, iar portarul Martin Dubravka a intervenit sigur.

La începutul reprizei secunde, eforturile ucrainenilor au dat roade. În minutul 54, același Zincenko s-a conectat la un atac al echipei sale și, de pe banda stângă, a pasat în careu, de unde Mîkola Șaparenko a marcat pentru 1-1. Mai mult de atât, Mîhailo Mudrîk putea aduce în avantaj Ucraina în minutul 75, însă după șutul lui balonul a nimerit bara. În minutul 80, totuși, discipolii lui Serhii Rebrov au obținut ce și-au dorit. A fost o nouă sclipire de geniu a lui Șaparenko, care i-a dat o pasă spectaculoasă lui Roman Iaremciuk și atacantul a înscris. Golul le-a adus victoria ucrainenilor și speranțe la calificare în optimile de finală.

În celălalt meci al grupei E, România va înfrunta Belgia mâine, de la ora 22. Partida va fi transmisă în direct și în exclusivitate de postul național de televiziune Moldova 1.