România, învinsă de Belgia la Campionatul European de fotbal (rezumat)

Naționala României a cedat în fața selecționatei Belgiei cu 0-2 în al doilea meci la EURO 2024, care se desfășoară în Germania. Partida a avut loc pe RheinEnergieStadion din orașul Koln.

Harriet Lander – UEFA
Sursa: Harriet Lander – UEFA

Meciul a început dezastruos pentru naționala României. În minutul 2, Jeremy Doku i-a pasat lui Romelu Lukaku în careu, iar atacantul, aflat cu spatele la poartă, i-a pus mingea pe tavă lui Youri Tielemans, care a șutat de la marginea careului și a deschis scorul. "Tricolorii" au răspuns în minutul 5, prin Radu Drăgușin, care a trimis o lovitură de cap, din 6 metri, dar mingea a fost respinsă de portarul Koen Casteels de sub bară în corner. Ulterior, ambele echipe au avut ocazii de gol, însă cele mai periculoase le-au aparținut "dracilor roșii". Dodi Lukebakio a șutat extrem de periculos, însă portarul Florin Niță produs un save senzațional, iar mai târziu Doku s-a descurcat de minune în careu și a tras la poartă, iar Niță a reacționat prompt și de această dată.

În repriza secundă, Dennis Man și Valentin Mihăilă au avut primele șuturi periculoase, apoi căpitanul Belgiei, Kevin De Bruyne a ieșit la rampă, cu două ratări. La prima încercare a starului lui Manchester City, mingea a trecut foarte aproape de bară, iar la a doua Niță a salvat. Belgia a marcat în minutul 64, prin Romelu Lukaku, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Peste alte 5 minute, România a avut o șansă uriașă de egalare. Dennis Man a scăpat singur cu Casteels, dar șutul său s-a dus fix pe direcția portarului belgian, care a respins balonul în lateral. Belgienii și-au dublat avantajul în minutul 80. O minge degajată de portarul Casteels, trece de defensiva "tricolorilor" și ajunge la De Bruyne, care înscrie cu un șut la colțul scurt, din interiroul careului mare. Pe final, Niță a mai reușit o paradă, la execuția periculoasă a lui Lukaku.

Astfel, înaintea ultimei etape din faza grupelor, toate echipele din grupa E au câte 3 puncte. Pe 26 iunie, de la ora 19, România va juca cu Slovacia (meciul va fi transmis de Moldova 1), iar Belgia - cu Ucraina (partidă transmisă de Moldova 2).