Meci dramatic la Leipzig! Echipa națională a Italiei a egalat Croația în prelungiri și s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European (rezumate)

Echipa națională a Italiei a obținut calificarea în optimile de finală ale Campionatului European. Acest lucru s-a întâmplat grație remizei obținute in extremis în partida cu Croația. Italia a smuls egalul în ultimul minut al prelungirilor.

uefa.com
Sursa: uefa.com

"Squadra Azzurra" a ratat două ocazii de a marca în prima repriză. Mai întâi, Mateo Retegui a reluat cu capul, dar balonul a fost deviat ușor de Gvardiol și balonul s-a dus pe lângă poartă. Peste doar șase minute, Bastoni a trimis și el mingea cu capul la colțul scurt, dar Livakovic a respins în corner.

Fotbaliștii croați au ieșit mai motivați de la cabine, iar în minutul 54 au beneficiat de o lovitură de pedeapsă de la 11 metri după un henț în careu. Luka Modric a ratat însă penalty-ul, însă peste doar un minut și-a reparat greșeala și a marcat după o ezitare în defensiva Italiei. Căpitanul echipei Croației la 38 de ani 289 de zile a devenit astfel cel mai vârstnic marcator la turneele finale ale Campionatului European.

Echipa națională a Italiei a atacat în valuri pentru a înscrie golul egalizator și a reușit pe final. Mattia Zaccagni, introdus în teren în minutul 81, a restabilit egalitatea cu un șut superb la colțul lung în minutul 8 al prelungirilor.

Italia, campioana europeană în exercițiu, s-a calificat în optimile de finală de pe locul doi în grupa B cu 4 puncte, în timp ce Croația este ca și eliminată din competiție, având șanse infime să prindă un loc în optimile de finală de pe locul 3.

Echipa națională a Spaniei a încheiat faza grupelor a Campionatului European cu victorii pe linie! Ibericii au învins reprezentativa Albaniei în ultima etapă a fazei grupelor și astfela au câștigat Grupa B cu maxim de puncte. În partida jucată la Dusseldorf, Spania s-a impus cu scorul de 1-0.

Ferran Torres a marcat singurul gol al partidei în minutul 13 cu un șut la colțul stâng al porții apărate de Thomas Strakosha. Albanezii au avut și ei o ocazie de a marcat în prima repriză. Asllani a șutat puternic din marginea careului, dar David Raya a intervenit fără probleme.

Spania a început în forță și repriza secundă, iar Joselu a fost aproape de a înscrie un gol fabulos în minutul 47. Atacantul a reușit o execuție spectaculoasă, însă balonul a trecut puțin pe lângă poartă. Albania a forțat egalarea, însă nu a reușit să fructifice ocaziile.

Calificată în optimile de finală ale Campionatului European încă din etapa trecută, Spania a acumulat 9 puncte și s-a clasat pe primul loc în grupa B, fără a încasa vreun gol. Albania a rămas cu un punct la activ și s-a clasat pe ultimul loc în această grupă și e eliminată din competiție.