Meciuri fără goluri în grupa C! Anglia, Danemarca și Slovenia s-au calificat în optimile de finală (rezumate)

Două meciuri fără nici un gol în grupa C! Partidele Anglia-Slovenia și Danemarca-Serbia s-au terminat cu scorurile albe de 0:0. În urma acestor rezultate, Anglia și Danemarca s-au calificat în optimile de finală direct, de pe primele locuri, iar Slovenia a ajuns în următoarea fază a competiției de pe locul 3.

uefa.com
Sursa: uefa.com

Englezii au fost mai periculoși în teren și au avut mai multe ocazii de a înscrie. Vicecampioană europeană în exericțiu, Anglia a dat gol în prima repriză prin Bukayo Saka, dar acesta a fost anulat pe motiv de ofsaid. Mai târziu, Phil Foden a executat o lovitură liberă, trimițând balonul spre vinclul din stânga, dar portarul Jan Oblak a intervenit superb și eliminat pericolul. Anglia a continuat să atace și în repriza secundă, iar cea mai mare ocazie a semnată de Declan Rice, care în minutul 75 a șutat puternic de la distanță, însă balonul a trecut puțin pe lângă poartă.

Fără goluri s-a terminat și partida de la Munchen dintre Danemarca și Serbia. În prima repriză danezul Joachim Andersen a introdus balonul în poarta echipei sale, dar arbitrul a anulat golul după ce Aleksandar Mitrovic a fost surprins mai devreme în ofsaid. Sârbii au mai avut o ocazie uriașă de a înscrie pe final de meci prin Mitrovici, care a șutat din interiorul careului, dar balonul a trecut pe lângă poartă.

După ultimele meciuri din această grupă, Anglia s-a clasat pe primul loc cu 5 puncte, iar Danemarca a acumulat 3 puncte, la fel ca și Slovenia. Cele două reprezentative au încheiat grupa la egalitate perfectă, fiind luate în considerație meciul direct, punctele, golaverajul. Departajarea s-a produs după numărul de cartonașe galbene, acolo unde danezii au avut câștig de cauză, având mai puține avertizări. Chiar și de pe locul 3, Slovenia și-a asigurat participarea în play-off, dar încă urmează să-și afle adversara. Danemarca va juca în optimile de finală cu Germania.