Sheriff a pășit cu stângul în noul sezon competițional, iar Milsami Orhei a început cu dreptul prestația în cupele europene

Sheriff Tiraspol a pierdut meciul de pe teren propriu cu gruparea azeră FK Zira din cadrul primei manșe a primului tur preliminar al Ligii Europei. “Șerifii” au fost învinși cu scorul de 0:1, încasând golul pe final de partidă.

FC Sheriff
Sursa: FC Sheriff

Georgianul Davit Volkovi a marcat în minutul 88, iar gazdele nu s-au mai putut salva de la înfrângere în cele câteva minute rămase de jucat. Meciul retur FK Zira - Sheriff se va disputa în data de 18 iulie în Azerbaidjan.

O altă reprezentantă a Republicii Moldova, Milsami Orhei, a început cu dreptul prestația în cupele europene. "Vulturii roșii" au luat o opțiune importantă la calificarea în turul doi preliminar al Ligii Conferinței după ce au învins formația belarusă Torpedo Jodino în prima manșă a rundei inaugurale. Milsami s-a impus cu scorul de 4-2 în partida ce s-a jucat în Ungaria.

Asta deoarece cluburile din Belarus nu au drept de joc pe teren propriu în cupele europene. Orheienii conduceau la pauză cu 2-1 după golurile marcate de Mamadou Camara și Danu Spătaru. În repriza secundă aceeași fotbaliști au mai înscris câte o dată, iar Milsami conducea deja cu 4-1.

Torpedo a redus din handicap abia în minutul 89 prin Aleksandr Xenofontov, care astfel a stabilit scorul final. Partida reutr se va disputa joia viitoare, 18 iulie, la Orhei.