Krejcikova a triumfat la Wimbledon

Cehoaica Barbora Krejcikova este noua campioană de la Wimbledon, după ce s-a impus în 3 seturi în fața italiencei Jasmine Paolini, scor 6:2, 2:6, 6:4. Krejcikova și-a trecut în palmares primul ei titlu pe iarba londoneză și al doilea la turneele de Mare Șlem.

facebook.com/wimbledon
Sursa: facebook.com/wimbledon

Finala de la "All England Club" a început perfect pentru Krejcikova, care a izbutit break-ul încă din primul game al partidei. Cehoaica și-a adjudecat primul set cu 6:2.

Paolini a mers la vestiare și a revenit mult mai montată, câștigându-și serviciul în startul setului al doilea. Italianca a menținut nivelul ridicat și și-a adjudecat setul cu 6:2, egalând.

Setul decisiv al finalei feminine a început sub semnul echilibrului, fiecare jucătoare câștigându-și serviciul. Cele două sportive au mers cap la cap până la scorul de 3:3, moment în care Paolini a greșit pe propriul serviciu și i-a permis cehoaicei să zmulgă break-ul și să ia o opțiune serioasă la câștigarea partidei. Așa s-a și întâmplat, iar Barbora s-a impus în cele din urmă cu 6:4, trecânddu-și în palmares al doilea titlu major al carierei.

De partea cealaltă, pentru Paolini, aceasta este a doua înfrângere consecutivă în finalele turneelor majore, după eșecul de acum câteva săptămâni pe zgura de la Roland Garros. Finala masculină se va disputa mâine, și îi va opune pe sârbul Novak Djokovic și spaniolul Carlos Alcaraz.