Sheriff Tiraspol s-a calificat dramatic în turul doi preliminar al Ligii Europei

Sheriff Tiraspol a eliminat din competiție formația azeră FC Zira chiar pe terenul acesteia în urma loviturilor de departajare. După ce a pierdut partida-tur de pe teren propriu cu 0:1, Sheriff s-a văzut condusă și în partida manșei secunde din cadrul primului tur preliminar al Ligii Europei. Încă din minutul 5, gruparea azeră a înscris prin brazilianul Rafael Utzig. La finalul primei reprize, gazdele au rămas în inferioritate numerică după ce Salifou Soumah a lovit un adversar și a văzut cartonașul roșu direct.

Sheriff a profitat din plin de superioritatea numerică și a răsturnat scorul. După pauză, în minutul 54, "viespile" au egalat prin marocanul Ayoub Allach. Oaspeții mai aveau astfel nevoie de un gol pentru a duce meciul în prelungiri și l-au marcat în minutul 77 prin Papa Yade. Lucru curios, tot cu capul, ca și celelalte goluri. Așa cum după două meciuri scorul general a devenit 2-2, s-a ajuns în prelungiri.

În cele două reprize suplimentare, echipele nu au marcat nici un gol, astfel soarta calificării s-a decis la loviturile de departajare. Chiar înaintea seriei penalty-urilor, staff-ul tehnic al Sheriff-ului a schimbat portarul. În locul lui Rashed Al-Tumi a intrat în teren Dumitru Celeadnic.

Tiraspolenii au executat perfect toate cele 5 lovituri de la 11 metri, iar azerii au ratat una. Sheriff s-a impus cu 5-4, iar golul calificării a fost marcat de același Ayoub Allach.

Sheriff va juca în turul doi preliminar al Ligii Europei cu formația suedeză Elfsborg Boras . Partida tur se va disputa în data de 25 iulie la Tiraspol. După meciurile de aseară s-a stabilit că Republica Moldova va avea patru reprezentante în turul 2 preliminar în toate competițiile europene inter-cluburi.

Petrocub Hâncești - în Liga Campionilor, Sheriff Tiraspol - în Liga Europei, Milsami Orhei și Zimbru Chișinău - în Liga Conferințelor.