Petrocub Hâncești, învins la limită de APOEL Nicosia

Petrocub a cedat cu 0-1 în fața lui APOEL în prima manșă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor și păstrează șanse la calificarea în următoarea fază a competiției. Meciul retur se va disputa pe 30 iulie, la Chișinău.

facebook.com/apoelfcofficial
Sursa: facebook.com/apoelfcofficial

APOEL putea marca deja în minutul 7, atunci când Stefan Drazic a profitat de o gafă a lui Donalio Melachio, a intrat în careu și a lovit bara transversală. În minutul 37, gazdele au obținut un penalty. Ion Borș a faultat un adversar în careu. Marquinhos a transformat lovitura de la punctul cu var. Petrocub a răspuns prin șutul periculos a lui David Abagna pe finalul primei reprize, portarul lui APOEL fiind pe fază.

În minutul 60, Ion Jardan putea să egaleze, când a lovit balonul cu capul, însă nu l-a putut învinge pe goalkeeperul Vid Belec.

Astfel, Petrocub Hâncești se pregătește de un retur de foc. Discipolii lui Andrei Martin vor întâlni pe APOEL încă o dată pe 30 iulie, pe stadionul Zimbru din Chișinău.