Jocurile Olimpice 2024

La un pas de medalie! Judocanul Adil Osmanov va lupta pentru bronz la Olimpiada de la Paris

Încă un judocan moldovean este aproape de a cuceri o medalie la Jocurile Olimpice! După Denis Vieru, Adil Osmanov va lupta pentru bronz în concursul categoriei de greutate de până la 73 de kilograme.

olympic.md
Sursa: olympic.md

În categoria de greutate de până la 73 de kilograme, sportivul moldovean s-a impus pe rând de reprezentantul Statelor Unite ale Americii, Jack Yonezuka, uzbekul Murodjon Iuldoșev, iar în sferturile de finală l-a învins pe mongolul Batzayaagiin Erdenebayar.

Osmanov a pierdut în semifinale în fața reprezentantului Franței Joan-Benjamin Gaba, campion mondial și european în acest an. Pentru medalia de bronz, Odil va lupta cu Manuel Lombardo. Italianul este pe locul 4 în clasamentul mondial în această categorie de greutate.

O zi mai devreme, Denis Vieru a cucerit medalia de bronz în concursul categoriei de greutate de până la 66 de kilograme.