Jocurile Olimpice 2024

Meci tare în „sferturile” turneului olimpic de fotbal

S-a stabilit tabloul complet al sferturilor de finală ale turneului masculin de fotbal din cadrul Olimpiadei! Capul de afiș va fi meciul dintre Argentina și Franța. Meciurile din sferturile de finală se vor disputa în data de 2 august.

facebook.com/AFASeleccionArgentina
Sursa: facebook.com/AFASeleccionArgentina

Echipa olimpică de fotbal a Franței a câștigat grupa A din cadrul turneului de la Paris, după ce a învins selecționata similară a Noii Zeelande cu scorul de 3:0. Formația antrenată de fostul mare atacant Thierry Henry a deschis scorul în minutul 19 prin Jean-Philippe Mateta. În repriza secundă, Desire Doue a dublat avantajul gazdelor, iar Arnaud Kalimuendo a stabilit scorul final.

Adversara Franței din sferturile de finală va fi Argentina, care s-a clasat pe locul secund în grupa B. Acolo, pe primul loc a terminat reprezentativa Marocului. Ambele echipe au acumulat câte 6 puncte, însă selecționtata din nordul Africii s-a clasat pe primul loc, în detrimentul Argentinei, grație victoriei în meciul direct.

În ultima etapă a fazei grupelor, Argentina a învins Ucraina cu 2:0. Thiago Almada a deschis scorul în debutul reprizei secunde. El a marcat cu un șut imparabil din afara careului. Golul care i-a asigurat calificarea Argentinei a fost marcat în primul minut al prelungirilor, de către Claudio Echeverri, jucătorul care va ajunge la Manchester City la începutul anului viitor.

Pe lângă Franța - Argentina, în sferturile de finală se vor mai confrunta Egiptul cu Paragayul, Marocul - cu Statele Unite ale Americii și Spania - cu Japonia.