Jocurile Olimpice 2024

Încă o medalie cucerită de David Popovici la Paris

Înotătorul român David Popovici a obținut in extremis medalia de bronz pe distanța de 100 de metri, stil liber, la Jocurile Olimpice. Sportivul de 19 ani a înregistrat timpul de 47 de secunde și 49 de sutimi de secundă.

sport.ro
Sursa: sport.ro

Lupta pentru medalii a fost foarte echilibrată. Popovici a început mai slab cursa, însă a recuperat până la final. El a reușit să devanseze adversari redutabili pentru a încheia pe locul 3. "Argintul" a fost cucerit de australianul Kyle Chalmers, care l-a devansat pe Popovici cu doar o sutime de secundă. Chinezul Zhanle Pan a fost fenomenal. Acesta a devenit campion olimpic cu timpul de 46 de secunde și 40 de sutimi de secundă și a stabilit, astfel, noul record mondial.

La Olimpiada de vară de la Paris, David Popovici a cucerit recent medalia de aur pe distanța de 200 de metri, stil liber.