Jocurile Olimpice 2024

Djokovic, campion olimpic la tenis

Tenismanul sârb Novak Djokovic a cucerit prima sa medalie de aur la o ediție a Jocurilor Olimpice. În finala Olimpiadei de la Paris, Nole l-a învins pe spaniolul Carlos Alcaraz cu scorul de 7:6, 7:6.

bbc.com
Sursa: bbc.com

Primul set al partidei de pe arena Philippe-Chatrier a fost extrem de echilibrat și a durat nu mai puțin de o oră și 34 de minute. Atât Alcaraz, cât și Djokovic și-au făcut punctele la serviciu până în momentul în care au ajuns în tie-break. Acolo sârbul a avut mai mult "sânge rece" decât adversarul său, a făcut două mini-break-uri și și-a adjudecat primul set cu 7:6.

În setul secund, game-urile au fost mai scurte decât în primul, dar scenariul a fost același și totul a fost decis din nou în tie-break. Nole a început perfect și a făcut încă de la început un mini-break, însă Alcaraz a revenit imediat. Cel mai titrat jucător în materie de Grand Slam-uri nu a cedat însă, a mai făcut două mini break-uri și s-a impus în marea finală olimpică, reușind astfel celebrul "Golden Slam" al carierei.

La 37 de ani, Djokovic a devenit cel mai vârstnic campion olimpic la tenis. De asemenea, a cucerit ultimul titlu ce îi lipsea din palmares.