Jocurile Olimpice 2024

Valentin Petic, eliminat de la Olimpiada la Paris

Luptătorul de stil greco-roman Valentin Petic și-a încheiat evoluția la Jocurile Olimpice. Compatriotul nostru a cedat în fața azerului Hasrat Jafarov în sferturile de finală ale categoriei de greutate de 67 de kilograme. El mai spera să ajungă la recalificări, dar sportivul azer nu a ajuns până în finală.

facebook.com/olympicmoldova
Sursa: facebook.com/olympicmoldova

La debutul la Olimpiadă, Valentin Petic s-a impus fără drept de apel în fața chilianului Nestor Evian Almanza-Truyol, scor 4-0. În sferturile de finală la lupte greco-romane în categoria de greutate de până la 67 de kilograme, Petic l-a întâlnit pe Hasrat Jafarov din Azerbaidjan. Acesta a trecut în optimi de egipteanul Mohamed Elsayed, scor 9-0. După victoria superbă din optimile de finală Valentin a avut în față un adversar redutabil. Azerul, Hasrat Jafarov, în vârstă de 21 de ani, este dublu campion european, în 2023 și 2024, vice-campion mondial, în 2023, și medaliat cu bronz la mondialul din 2022.

„Ambițiile mele sunt foarte mari. Vreau să devin campion olimpic” declara Jafarov, în noiembrie 2023. Și el, la fel ca Valentin Petic, debutează la Jocurile Olimpice.

În sferturi, Valentin a fost condus la pauză, însă a revenit și a egalat scorul la 1. Hasrat Jafarov a preluat conducerea ceva mai târziu, iar după un challenge solicitat de echipa Republicii Moldova, scorul a devenit 1-3 pentru reprezentantul Azerbaidjanului. Valentin Petic a depus efort maxim pentru a egala, cel puțin, tabela, însă a cedat în cele din urmă cu 1-3.

Jafarov trebuia să ajungă în finală ca Petic să poată lupta în recalificări. Azerul, însă, a cedat în semifinale în fața reprezentantului Ucrainei, Parviz Nasibov.