Jocurile Olimpice 2024

Jocurile Olimpice de la Paris. Maxim Saculțan merge în recalificări

Luptătorul de stil liber din Republica Moldova, Maxim Saculțan rămâne în cărți pentru cucerirea medaliei de bronz la Jocurile Olimpice de vară de la Paris. Deși a fost învins în prima luptă, el a acces în recalificări.

facebook.com/olympicmoldova
Sursa: facebook.com/olympicmoldova

Maxim Saculțan evoluează în cadrul categoriei de greutate de 65 de kilograme. În optimile de finală, el a cedat clar în fața niponului Kotaro Kiyooka, scor 0-10. Lupta a durat 2 minute și 57 de secunde. Sportivul nipon s-a descurcat de minune în continuare și a ajuns până în finală. Prin urmare, Saculțan va participa în recalificări. Mâine, el va întâlni pe puerto-ricanul Sebastian Rivera, iar dacă se va impune, va lupta pentru „bronz”.

Un alt luptător moldovean, Radu Lefter a fost deja eliminat din competiție. În categoria de greutate de 97 de kilograme, Lefter a pierdut cu 2:8 în fața polonezului Zbigniew Baranowski. Ultimul a pierdut în sferturile de finală, iar Radu nu poate intra în recalificări.